Dla kogo przewidziane są dopłaty do nowych okien?
Większość Polaków nie wie, że może ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien: według badania Koalicji Termomodernizacyjnej przeprowadzonego w styczniu 2023 roku 56% Polaków wymieniających okna w swoich domach w 2022 roku nie wiedziało, że istnieją dofinansowania do tego typu inwestycji Nie wiedzieli, że nie ma dopłat. Tylko 13% inwestorów skorzystało z dopłat. Na drugim biegunie znalazło się 5%, którym odmówiono pomocy, głównie z powodu zbyt wysokich dochodów.
Do 100% dopłat do wymiany okien w 2023 roku będzie pochodzić z programu Czyste Powietrze. Na początku roku jego rząd zmienił zasady dofinansowania. Wysokość dotacji do wymiany okien zależy od zakresu prac i dochodów inwestora.
Jak wymienić okna za darmo? Dofinansowanie w pewnych przypadkach wynosi nawet 100%
O 100% dofinansowanie do wymiany okien mogą ubiegać się osoby o najniższych dochodach. Będą one mogły skorzystać z całkowitego dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji swojego domu. Od 2023 roku osoby będą mogły ubiegać się o kompleksową termomodernizację domu, w tym wymianę okien i drzwi, i otrzymają 40%, pełny zwrot kwoty netto wydanej na inwestycję, jeśli nastąpi minimalne zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. O tego typu dotację może ubiegać się każdy, kto jest zarejestrowany jako właściciel domu w rejestrze gruntów. Dotacja ta nie jest dostępna dla lokatorów lub osób, które wynajmują daną nieruchomość.
Jest tu jednak mała gwiazdka (*)
Unia Europejska, dając nam środki na ten program zastrzegła bowiem, że nie można z nich finansować podatku VAT. Więc będziemy rozliczali zadania w kwotach netto, ale żeby ulżyć beneficjentom, to podwyższyliśmy kwoty dofinansowania. Wcześniej w III grupie było to maksymalnie 90% – teraz jest 100% dofinansowania. Od 2023 będą można złożyć wniosek o kompleksową termomodernizację swojego domu, także na wymianę okien i drzwi, a jeśli zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się dzięki temu o min. 40%, otrzymać pełny zwrot kwot netto wydanych na inwestycję. O tego typu dofinansowanie może się starać każda osoba wpisana w księgi wieczyste jako właściciel domu. Dotacja nie jest przyznawana lokatorom czy osobom wynajmującym daną nieruchomość.

Aby wymienić okna za darmo, należy spełnić dwa warunki!
- Być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat.
- Mieć dochód w rodzinie, który nie przekracza 1090 zł miesięcznie na osobę (zaświadczenie o dochodzie można uzyskać w gminie).
- Trzeba też dodać, że w ten sposób można uzyskać dofinansowanie nie tylko do wymiany okien, ale także drzwi czy bramy garażowej.
Wymiana okien z doradcą ds. dotacji
Przejście przez wszystkie procedury związane z wymianą okien najlepiej powierzyć fachowcom, czyli doradcom ds. dotacji.
Doradca ds. dotacji pomoże:
- wypełnić wniosek o przyznanie dofinansowania,
- skontaktuje z audytorem energetycznym,
- zaplanuje wszystkie prace związane z termomodernizacją budynku,
- uzgodni zakres prac ekipy i terminy ich wykonania.
- Na koniec zbierze protokoły wykonania poszczególnych prac i zwróci się do programu Czyste Powietrze o wypłatę dotacji na konto poszczególnych wykonawców robót. Jedynym kosztem wymiany stolarki oraz ocieplenia ścian może się okazać wartość podatku VAT – 8% wartości wykonanych prac.

Do jakich okien jest dofinansowanie?
Aby dostać dofinansowanie do wymiany okien, stolarka musi spełniać surowe normy:
- przenikalność cieplna dla okien nie może być większa niż 0,9 W/(m²·K), dla drzwi wejściowych 1,3 W/(m²·K),
- podane wartości muszą być potwierdzone deklaracjami producenta.
Pamiętajmy też, że uzyskanie dofinansowania jest od 2023 zależne od przeprowadzenia audytu energetycznego budynku – bez tego nie dostaniemy środków z programu.
Dofinansowanie do wymiany okien w bloku
Dla mieszkańców bloków przygotowano program Ciepłe mieszkanie. W jego ramach można uzyskać od 15 tys. do 17,5 tys. zł. Pieniądze nie dostają jednak bezpośrednio mieszkańcy bloków, a dystrybuowane są przez gminy.
Dodaj komentarz